"רוצים ללמוד מקצוע, תכלס, בלי כל המסביב"

יותר ויותר צעירות וצעירים מחפשים לקבל הכשרה ממוקדת ופרקטית, כזו שתכניס אותם בצורה החלקה והמהירה ביותר לשוק העבודה, מבלי להיכנס להוצאות לימוד כבדות. האם ההכשרה הזו מספקת, ואיך הדבר מתאפשר בכלל?

מה לא נאמר על דור ה-Y וה-Z? יש כאלה שתופסים אותם כדור שרק מחפש את הדרך הקצרה לעשות את "המכה"; מאידך, יש שיגידו שהדור הזה הבין משהו שקודמיו לא הבינו.

לימודים ארוכים ועמוסים בתיאוריה ותרגולים אין סופיים? אם תשאלו את הדור הצעיר, אין שום סיבה לכך. הרי הרבה מהידע הפרקטי והתיאורטי הנרכש, יגיע גם כך תוך כדי עבודה. יש שיגידו שזו הדרך הטובה ביותר ללמוד, במקום לבזבז את הזמן חודשים על גבי חודשים בלמידה סיזיפית.

בשנים האחרונות, ובמיוחד מאז משבר הקורונה, אנו עדים לצמיחה בשוק הקורסים המקצועיים המוצעים לצעירים וצעירות שמחפשים להתמקצע, ומהר. אולם גם בתי הספר הללו, המבקשים להשתכר על גבם של תלמידיהם, מצאו עם הזמן את השיטה להוסיף תרגולים ושיעורים נוספים, שמצליחים "למרוח" את הקורס חודשים נוספים, על מנת להצדיק את שכר הלימוד הגבוה. נכון, הלימודים לרוב יהיו פרקטיים מאד וקצרים משמעותית מלימודים לתואר אקדמי, אך לא תמיד יתמקדו בדרישה האמיתית המגיעה משוק העבודה.

אקסטרא, מרכז הקורסים הממוקם באוניברסיטת תל אביב, מציע אלטרנטיבה ייחודית בנוף בתי הספר המקצועיים. "אנשים היום רוצים ללמוד מקצוע, תכלס, בלי כל המסביב או 'השומן העודף'", אומרת ליטל גרוס, מנכ"לית אקסטרא. "וזה בדיוק מה שאנחנו מציעים להם. קורסים מקצועיים המתמקדים בדיוק במה שחשוב, בידע הפרקטי הנדרש בשוק העבודה, שמאפשר כבר מחר בבוקר להתחיל לעבוד ולהגיע למשכורות יפות מאד".

 

מרכז הקורסים אקסטרא, הוקם בשנת 2005 כחברת בת של אגודת הסטודנטים והסטודנטיות של אוניברסיטת תל אביב, מתוך רצון לתת להם עזרה בקורסים הנלמדים בקמפוס. עם השנים, היחידה הפכה להיות חל"צ (חברה לתועלת הציבור), וכיום היא מציעה עשרות קורסים מקצועיים וקורסי העשרה.

 

"אחד המאפיינים שאנחנו רואים בביקוש לקורסים מאז משבר הקורונה, הוא הרצון לשנות מקצוע ולדאוג לביטחון כלכלי", מוסיפה גרוס. "סטודנטים ותלמידי חוץ המגיעים אלינו, מעלים בפנינו לא אחת את הרצון להתברג במהירות בתפקידי מפתח, עם הידע המקצועי הראוי, ולכן אנחנו כל הזמן מבצעים התאמות כדי לענות על הצורך הזה מהשטח". ואכן, ניתן לראות את זה במגוון הקורסים השונים שהמרכז הקורסים מציע – מלימודי עיצוב גרפי לדיגיטל, פוטושופ ו-UI/UX, דרך קידום אתרים ושיווק באינטרנט, ועד תכנות בפייתון, קורסי שפות ועוד. "הכח של הקורסים שלנו טמון בין השאר בחיבור לתעשייה. המרצים שלנו מגיעים מתוך התעשייה ויודעים בדיוק מה הצורך של המעסיקים הפוטנציאליים", מסבירה גרוס. "בדרך הזו אנחנו יודעים אילו קורסים נדרשים כיום יותר, זאת לצד הכשרה פרקטית ונטוורקינג, שיעזרו לבוגרים שלנו להשתלב בשוק העבודה בסיום הקורס".

עוד אומרת גרוס כי הבוגרים אכן נהנים ממשכורות שלא חלמו להרוויח כסטודנטים. "קחו למשל את קורסי UI/UX שהם הכי מבוקשים כיום, לאור הדרישה בשוק. הבוגרים שלנו מצליחים להתברג בענף ולייצר הכנסות של 16-22 אלף שקל בחודש, וזו רק ההתחלה. בוגרי קורסי העיצוב מתחילים ממשכורות של 10-12 אלף שקל בחודש וכמובן שאי אפשר שלא להזכיר את בוגרי קורס שיווק בדיגיטל וקידום אתרים, אחד המקצועות שלא רק שלא נפגעו כתוצאה מהמשבר אלא רק צמחו, שם הבוגרים שלנו מתחילים גם ממשכורות של 12 אלף שקל בחודש".

 

היתרון הגדול של אקסטרא, כחברה לתועלת הציבור, הוא שהיא אינה חברה כלכלית, וככזו היא מציעה לסטודנטים של האוניברסיטה את קורסיה במחירים מוזלים משמעותית ביחס לשוק. גם תלמידי חוץ המגיעים לאקסטרא, נהנים ממחירים מוזלים מאד עבור הקורסים השונים. "אנחנו חברת בת של אגודת הסטודנטים והסטודנטיות באוניברסיטת תל אביב, ומוסד ללא כוונת רווח (מלכ"ר), ולכן המטרה שלנו אינה להתעשר", אומרת גרוס. "זה מה שמאפשר לנו לתמחר את הקורסים בכשלושים אחוז פחות מהמתחרים, מבלי שזה בא על חשבון התוכן והאיכות. בנוסף, מתוך הכרות השוק והצורך של הסטודנטים שלנו, ניקינו את שעות התרגול והתיאוריה, כך שבפועל הסטודנטים שלנו נהנים מאיכות תוכן ברמה הכי גבוהה, אך הם בפועל משלמים פחות מבלי לדעת פחות".

 

מרבית הקורסים של אקסטרא, מאפשרים הרשמה אליהם ללא ידע מוקדם, ומוציאים את הבוגרים עם תיק עבודות עשיר, כך שממש בסיום הקורס הם יכולים להתחיל לעבוד בתחום כשכירים או כעצמאיים. "זה פתרון מצוין לסטודנטים ולסטודנטיות בזמן הלימודים", מסבירה גרוס. "היות והקורסים מותאמים לשעות הלימודים שלהם, הם יכולים ללמוד מקצוע פרקטי בזמן קצר מאד, וממש לעבוד בו בזמן התואר ולייצר הכנסה מעולה מהצד".

 

הקורסים באקסטרא מתקיימים בשגרה בקמפוס או בזום, לפי הנחיות משרד הבריאות. לפרטים נוספים מוזמנים להשאיר פרטים.